(zleva : MUDr. Ondřej Sochor, Ph.D, doc. MUDr. Eva Králíková, CSc.,prof Peter Hájek, Ph.D., Ing. Hana Ross, Ph.D.)

Jak nejlépe pomáhat závislým na tabáku?

 Touto otázkou se zabývalo přes 100 účastníků mezinárodní konference „Závislost na tabáku: léčba, ekonomika“,  kterou ve dnech 16. – 17. října uspořádalo ve svých prostorách Mezinárodní centrum klinického výzkumu (ICRC)  Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně. Tato akce byla v České republice ojedinělá nejen svým rozsahem, ale také  různorodostí publika – konference se totiž zúčastnili nejen lékaři a sestry, ale také ostatní odborníci, kteří se  každodenně snaží kuřákům pomoci přestat s jejich závislostí.

Na konferenci jsme přizvali širokou skupinu zdravotnických profesionálů – nejen lékaře, ale také farmaceuty, fyzioterapeuty nebo psychology. Mezi účastníky jsme měli také množství studentů. Naším cílem totiž bylo dostat aktuální informace a nejnovější trendy v oblasti odvykání kouření k co největšímu počtu lidí. Věříme, že péče o závislé na tabáku se díky tomu v celé České republice opět výrazně zlepší,“ říká MUDr. Ondřej Sochor, hlavní pořadatel konference a vedoucí projektu ICRC „Kardiovize Brno 2030“.

Rozsáhlý byl i program konference a témata příspěvků. Účastníci diskutovali nejen o nejúčinnějších přístupech k léčbě závislosti na tabáku (od nikotinových náhražek po aktuálně rozšiřující se elektronické cigarety), ale zabývali se také ekonomickými tématy, která s kouřením úzce souvisejí, nebo vzdělávacími programy, určenými jak zdravotnickým pracovníkům, tak široké veřejnosti.

Na konferenci vystoupilo množství světově proslulých expertů. Jedním z nich byla například Hana Ross z Emory University v Atlantě, USA (působící mimo jiné také jako spolupracovnice Světové zdravotnické organizace v oblasti ekonomiky tabákového průmyslu), která vystoupila s příspěvkem na téma „Jak vyvracet ekonomické mýty tabákového průmyslu“. Hana Ross upozornila na významně negativní ekonomické dopady kouření. „Výzkumy zaplacené tabákovými firmami se snaží tvrdit, že stát na kuřácích vydělává na spotřebních daních a že kuřáci také nezatěžují penzijní systém, protože brzy umírají. Každý kuřák ale podle našich výpočtů stojí Českou republiku 300 eur za rok jen na léčbě. A to ani není započtena hodnota lidského života, případně když zemře živitel rodiny, kolik pak musí dostávat rodina od státu na sociálních dávkách,“ přiblížila Ross. Upozornila také na potřebu spojit odvykání kouření se souběžným lékařským dohledem. Tuto potřebu dokumentovala rozsáhlým výzkumem z USA, podle něhož úspěšnost léčby z vlastní iniciativy kuřáka dosahuje pouhých 3 procent, zatímco při konzultaci s odborníky 24 a při léčbě přímo ve zdravotnickém zařízení až 32 procent.

Dalšími zahraničními odborníky byli např. profesor Peter Hájek z londýnské Queen Mary University of London, který shrnul aktuální problematiku elektronických cigaret a jejich potenciál v oblasti odvykání kouření. Britští odborníci Andrew Bennett a Lisa Williams zase seznámili přítomné se svými dlouholetými zkušenostmi s preventivními programy a intervencemi, které pomáhají omezit kouření v oblasti Liverpoolu.

Doc. MUDr. Eva Králíková, CSc. z pražské Všeobecné fakultní nemocnice upozornila na potřebu přistupovat k jednotlivým klientům individuálně. „Když manželka vyčítá svému muži, ,soused s cigaretami přestal hned, proč tobě to nejde?´, tak to nelze takto zobecnit. Každý má jiné receptory, každý je k závislosti na tabáku jinak náchylný,“ vysvětlila docentka Králíková.

Konference Závislost na tabáku se věnovala tématu, které je aktuální nejen v České republice (právě např. probíhá legislativní debata o zákazu kouření v restauracích), ale také celosvětově – zájem začlenit odvykání kouření do svých rozvojových programů podle doktorky Ross projevila i Světová banka, mezi dárci, kteří přispívají na protitabákové programy, se objevili i vlastník společnosti Microsoft, Bill Gates či bývalý starosta New Yorku Michael Bloomberg.

Konference také seznámila účastníky s rozdíly mezi jednotlivými státy a jejich přístupy ke kuřákům. Zatímco v Česku podle odhadů kouří zhruba třetina obyvatel, ve Velké Británii je to jen deset procent. „Je tam totiž společenská norma nekouřit. Kuřáci jsou viděni jako ti, co si nemohou pomoci.“, dodal prof. Hájek.Dr. Sochor k tomu dodává: „Myslím si, že tato konference a další podobné akce pomohou v dlouhodobém horizontu snížit procento kuřáků i u nás v České republice.“

Konference byla pořádána také díky finanční podpoře Evropské komise prostřednictvím projektu ICRC-ERA-HumanBridge. Tento projekt realizuje oddělení Centra grantové podpory, které se soustavně zabývá získáváním nových finančních prostředků pro činnost Mezinárodního centra klinického výzkumu (především pomocí národních i mezinárodních grantů).

Ke stažení:

Kniha Abstraktů - Česká verze

Abstract Book - English - Česká verze

Jak nejlépe pomáhat závislým na tabáku?

Kontakt

Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně

Mezinárodní centrum klinického výzkumu (FNUSA-ICRC)

Pekařská 53, 656 91 Brno - Budova C1, 3. nadzemní podlaží (NP)

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., Tel.: 543 185 592, Mobil: 603 299 683

Partneři

V rámci projektu Kardiovize Brno 2030 spolupracujeme s řadou významných organizací a institucí. Cílem je nejen zkvalitnění a rozšíření naší výzkumné činnosti, ale také spolupráce v oblasti intervence. Jsme rádi, že mezi spolupracující subjekty patří: 

 

 

Pokud byste s námi v oblasti prevence chtěli spolupracovat, kontaktujte nás na infokardiovize@fnusa.cz.